پارس فن هونام

طراح و سازنده انواع فن، هواکش، طراح و مجری انواع سیستم های تهویه

انواع فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ

فهرست مطالب

فن سانتریفیوژ ( فن گریز از مرکز )

اصول عملکرد فن سانتریفیوژ از ترکیب دو عامل می باشد: نیروی گریز از مرکز (که به همین دلیل این فن ها به فن  سانتریفیوژ معروفند) و انحراف جریان توسط پره فن ازحالت شعاعی به سمت خروجی . طراحی گریز از مرکز به گونه ای می باشد که زاویه بین ورود و خروج هوا 90o می باشد.

گریز از مرکز یکی از متداول ترین انواع فن صنعتی می باشد که به طور معمول در محیط هایی با فشار استاتیکی بالا و در فضاهای صنعتی کانال کشی شده به کار گرفته می شود. جهت حرکت هوا، بخارات و انواع گازها در یک سیستم تهویه و غلبه بر افت های موجود در سیستم از فن سانتریفیوژ استفاده می شود .

در شرکت پارس فن هونام ساخت انواع مختلف فن سانتریفیوژ و همچنین تعمیر و پشتیبانی فن سانتریفیوژ با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا توسط متخصصان زبر دست با کیفیت عالی انجام می شود .

 طراحی پروانه فن سانتریفیوژ به شش دسته تقسیم می شوند

1- فن گریز از مرکز با پروانه ایرفویل (Airfoil)
2-فن گریز از مرکز با پروانه انحنا به عقب (Backward-curved)
3- فن گریز از مرکز با پروانه مایل به عقب (Backward-inclined)
4-فن گریز از مرکز با پروانه شعاعی در راس (Radial-tip)
5- فن گریز از مرکز با پروانه انحنا به جلو (Forward-curved)
6-فن گریز از مرکز با پروانه شعاعی (Radial blade)

فن سانتریفیوژ
هر یک از این نوع پروانه ها دارای مزایا و معایبی می باشند که آن ها را برای عملکرد در برخی از کاربردها مناسب می سازد.

فن سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل (Airfoil)

فن گریز از مرکز ایرفویل به دلیل ایجاد جریان هوای یکنواخت تر،  بهترین راندمان کاری و کمترین تولید صدا را در بین انواع مختلف فن های سانتریفوژ دارند. بازده این نوع از فن ها تا حدود 92 درصد می رسد، بعلاوه مقاومت ساختاری بالایی دارند و می توانند در سرعت های بالا بچرخند و فشار استاتیکی در حدود 7500 پاسکال  تولید کنند. این نوع فن ها برای عملکرد در هوا و گازهای تمیز در تهویه عمومی استفاده می شود. این نوع از فن ها  فاقد دامنه از کار افتادگی در منحنی عملکردشان هستند و می توان آن ها را برای سیستم هایی که مقاومت آن ها تغییر می کنند استفاده کرد. هزینه ساخت این فن ها به دلیل شکل خاص پروانه کمی بیشتر می باشد.
کاربرد ها: پروسه های صنعتی، تهویه مطبوع، تامین هوا، سیرکولاسیون هوای کوره ها و…

فن سانتریفیوژ با پروانه بکوارد  (Backward-curved)

فن گریز از مرکز با پروانه بکوارد ( پره های انحناء رو به عقب )  مشابه فن سانتریفیوژ با پروانه ایرفویل بوده ولی راندمان آن ها کمی پایین تر است (در حدود %85). این نوع فن سانتریفیوژ می تواند گازهایی که دارای ذرات هستند را انتقال دهد. مزیت این نوع از فن ها این است که در صورت قرار دادن فشارهای استاتیک بالاتر در مقابل این فن ها، صرف نظر از مقدار جریان هوا، به موتور این فن ها فشار وارد نمی شود و به اصطلاح این فن ها بدون اضافه بار می باشند.
کاربرد ها: هواکش آشپزخانه، هواکش رستوران ، اگزاست فن ، پروسه های صنعتی، تهویه مطبوع، تامین هوا، سیرکولاسیون هوای کوره ها و…

فن سانتریفیوژ با پروانه مایل به عقب  (Backward-inclined)

فن گریز از مرکز با پروانه بکوارد از لحاظ آرایش و ساخت ساده هستند و مقاومت مکانیکی ضعیف تری در مقایسه با پروانه های انحنا به عقب دارند. راندمان این نوع فن ها در حدود %78 است. این از فن نیز بدون اضافه بار می باشد.
کاربرد ها: هواکش آشپزخانه ، هواکش رستوران ، اگزاست فن ، پروسه های صنعتی، تهویه مطبوع، تامین هوا، سیرکولاسیون هوای کوره ها و…

فن سانتریفیوژ با پروانه شعاعی در راس (Radial-tip)

فن گریز از مرکز رادیال فشار استاتیک بالایی تولید می کنند و حجم هوای کمتری را نسبت به  فن های دیگر انتقال می دهند . این فن ها در اندازه های بزرگ برای عمل تخلیه هوا، در کاربردهای صنعتی مرتبط با گازهای داغ و درترکیب با فیلترهای تصفیه هوا استفاده می شوند. شکل این پروانه ها باعث می شود پروانه خود به خود تمیز شود و از تجمع مواد روی پروانه که باعث ازبین رفتن بالانس پروانه  می شود جلوگیری می کند، این ویژگی در انتقال هوای غبار آلود و مواد گرانولی دارای اهمیت می باشد. روکش های پوششی تجدید شونده روی سطح فشار پروانه ها ، و آسترهای هاوزینگ (حلزونی فن)  قابل تعویض،  در اغلب موارد فراهم  می شود. این نوع از دمنده ها در سیستم هایی با مقاومت های متغیر و در سیستم های  موازی می توانند بکار روند. حداکثر بازده این فن ها در حدود %70 است.
کاربرد ها: پروسه های صنعتی، انتقال هوای دارای غبار، سیرکولاسیون هوای کوره و…
 

فن سانتریفیوژ با پروانه فوروارد  (Forward-curved)

فن گریز از مرکز با پروانه های انحناء رو به جلو در مقایسه با پروانه بکوارد فشار بیشتری را تولید می کنند راندمان پایین تری دارند. این فن ها اغلب برای  تهویه، سیرکولاسیون کوره ها و دیگر تجهیزات که در آن ها سرعت کم برای جلوگیری از لرزش مطلوب است در اندازه های کوچک و متوسط ساخته می شوند. این فن ها را معمولا در هوا یا گاز تمیز استفاده می نمایند زیرا در غیر این صورت این نوع از پروانه ها بعد از مدتی آلوده شده و ممکن است پروانه از حالت بالانس خارج شود. حداکثر بازده این فن ها در %65 می باشد. این فن ها به فن با پروانه کولری نیز معروفند و دارای اضافه بار می باشند.
کاربرد ها: پروسه های صنعتی، انتقال هوای نسبتا پاک،  هوارسان، سیستم های تهویه مطبوع، فن های فشار مثبت راه پله و…
 

فن سانتریفیوژ با پروانه رادیال (Radial blade)

 این فن ها اغلب برای فشارهای بالا و حجم هوای نسبتا کوچک استفاده می شود و می توانند در سرعت های بالا بچرخند و فشار استاتیک بالایی را  تولید کنند. از دمنده سانتریفوژ با پروانه  رادیال می توان در انتقال پنوماتیک، هوادهی مایعات، سیستم های شناور سازی هوا و پروسه های صنعتی مرتبط با دمای بالا استفاده شود. حداکثر بازده این فن ها در حدود %60 است.
کاربرد ها: انتقال پنوماتیک، هوادهی مایعات، سیستم های شناور سازی هوا و پروسه های صنعتی مرتبط با دمای بالا و…

و اما شرکت پارس فن هونام

نیازهای متنوع صنایع را درک می کند و موارد زیر را مد نظر قرار مید هد :

طراحی سفارشی :

  شرکت پارس فن هونام فقط فهرست‌ها را ارائه نمی‌کند، بلکه راه‌حل‌هایی را بر اساس نیازهای خاص صنعت طراحی می‌کند.

پشتیبانی پس از فروش :

 پشتیبانی پس از خرید بسیار مهم است.شرکت پارس فن هونام اطمینان می دهد که مشتریان می توانند به نکات تعمیر و نگهداری، قطعات یدکی و توصیه های متخصص دسترسی داشته باشند.

منابع آموزشی برجسته: 

شرکت پارس فن هونام  بینش، مقالات و تحقیقاتی را در مورد جدیدترین فناوری‌های فن ارائه می‌دهد و به صنایع کمک می‌کند به‌روز بمانند.

بینش پایداری :

با تاکید روزافزون بر پایداری، شرکت پارس فن هونام ، صنایع  مختلف را در انتخاب فن های کم مصرف راهنمایی می کند و اثرات زیست محیطی آنها را کاهش می دهد.

چگونه پارس فن هونام می تواند به شما کمک کند ؟

شرکت پارس فن هونام  با فراهم آوردن گزینه‌های فراوانی که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید، شما را در انتخاب فن ایده آل و با کیفیت یاری می کند.انتخاب فن صنعتی ایده ال و مورد نظر دشوار است . اینجاست که شرکت پارس فن هونام ارزشمند است. این شرکت با پایگاه داده گسترده و تخصص خود، به مشتریان خود کمک می‌کند تا فن ایده‌آل را متناسب با نیازهای خاص صنعت خود مقایسه، انتخاب و تهیه کنند.


مطالعه بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا